Main Banner

International Program Committee

  • Alan Wee-Chung Liew (Australia)
  • Alexander Gegov (UK)
  • Ashok Deshpande (India)
  • Atsushi Inoue (USA)
  • Benjamin R. C. Bedregal (Brazil)
  • Bernard De Baets (Belgium)
  • Bogdan Gabrys (Australia)
  • Cécile Coulon-Leroy (France)
  • Cengiz Kahraman (Turkey)
  • Chin-Teng Lin (Taiwan)
  • Chris Cornelis (Belgium)
  • Chuan Luo (China)
  • Dan Meng (China)
  • Dianshuang Wu (Australia)
  • Didier Dubois (France)
  • Dong Wang (China)
  • Dongling Xu (UK)
  • Dragan Radojevic (Serbia)
  • Enrico Marchioni (France)
  • Etienne Kerre (Belgium)
  • Farookh K. Hussain (Australia)
  • Farouk Yalaoui (France)
  • Fatos Xhafa (Spain)
  • Fernando Gomide (Brazil)
  • Fiona Browne (UK)
  • Francisco Chiclana (United Kingdom)
  • Francisco Herrera (Spain)
  • François Delmotte (France)
  • Frédéric Vanderhagegen (France)
  • Glenn Hawe (UK)
  • Gloria Bordogna (Italy)
  • Grzegorz Kolaczek (Poland)
  • Guangquan Zhang (Australia)
  • Guoqing Chen (China)
  • Hans J. Zimmermann (Germany)
  • Helen Lu (Australia)
  • Henri Prade (France)
  • Humberto Bustince (Spain)
  • Imed Kacem (France)
  • Irina Perfilieva (Czech Republic)
  • Isis Truck (France)
  • Ivan Palomares Carrascosa (UK)
  • Jacky Montmain (France)
  • Jaime Solano (Mexico)
  • Javier Montero (Spain)
  • Jian-Bo Yang (UK)
  • Jie Lu (Australia)
  • Jin Wang (UK)
  • Jinli Cao (Australia)
  • Jonathan Tan (UK)
  • Jose Alonso (Spain)
  • Juan Carlos Leyva Lopez (Mexico)
  • Jun Ma (Australia)
  • Junzo Watada (Japan)
  • Kaburlasos Vassilis (Greece)
  • Kan Li (China)
  • Li Zou (China)
  • Ludovic Koehl (France)
  • Luis Martinez (Spain)
  • Luis Magdalena (Spain)
  • Macarena Espinilla (Spain)
  • Marie-Pierre Pacaux-Lemoine (France)
  • Martine De Cock (Belgium)
  • Matilde Santos Penas (Spain)
  • Mourad Oussalah (Finland)
  • Nicolai Christov (France)
  • Ngoc-Thanh Nguyen (Poland)
  • Oscar Castillo (Mexico)
  • Pasi Gabriella (Italy)
  • Patrick Glauner (Luxembourg)
  • Patricia Melin (Mexico)
  • Pavel Anselmo Álvarez Carrillo (Mexico)
  • Peijun Guo (Japan)()
  • Peter Sussner (Brazil)
  • Qinglin Sun (China)
  • Rafael Espin (Mexico)
  • Regivan H. N. Santiago (Brazil)
  • Rita A. Ribeiro (Portugal)
  • Rosa Rodriguez (Spain)
  • Ronald R. Yager (USA)
  • Ronei Marcos de Moraes (Brazil)
  • Sandra Sandri (Brazil)
  • Shuwei Chen (China)
  • Slim Hammadi (France)
  • Sondes Chaabane (France)
  • Tianrui Li (China)
  • Vahid Behbood (Australia)
  • Van Nam HUYNH (Japan)
  • Victoria López (Spain)
  • Vilem Novak (Czech Republic)
  • Wenjiang Li (China)
  • Wolfgang Halang (Germany)
  • Xianyi Zeng (France)
  • Xiaohong Li (China)
  • Xiaoping Qiu (China)
  • Yan Yang (China)
  • Yang Xu (China)
  • Yi Liu (China)
  • Yingming Wang (China)
  • Yongjun Shen (Belgium)
  • Yuwang Chen (UK)
  • Yue Zheng (China)
  • Yves Breitmoser (Germany)
  • Zheng Pei (China)
  • Zheng Zheng (China)
  • Zhong Li (Germany)