Main Banner

Chairs & Committees

 

Honorary and Founding Chair

Honorary Chair
L.A. Zadeh (1921-09/2017) (USA)
 Founding Chair
Da Ruan (1960-2011) (Belgium)

 

Steering Committee

  • Guoqing Chen (China)
  • Cengiz Kahraman (Turkey)
  • Etienne Kerre (Chair, Belgium)
  • Jun Liu (United Kingdom)
  • Jie Lu (Australia)
  • Luis Martinez (Spain)
  • Javier Montero (Spain)
  • Ronei Marcos de Moraes (Brazil)
  • Yang Xu (China)
  • Xianyi Zeng (France)

 

Program Chairs

  • Jun Liu (UK)
  • Jie Lu (Australia)

 

Program Co-Chairs

  • Yang Xu (China)
  • Javier Montero (Spain)

 

Conference Chair

  • Jun Liu (UK)

 

Organizing Chair

  • Liam Maguire (UK)

 

Organizing Co-Chairs

  • Chris Nugent (UK)
  • Hui Wang (UK)
  • James Uhomoibhi (UK)

 

Special Session Chairs:

  • Juan Carlos Leyva Lopez (Mexico)
  • Shuwei Chen (China)

 

Poster Sessions Chairs:

  • Guangquan Zhang (Australia)
  • Li Zou (China)

 

Tutorials Chairs:

  • Guoqing Chen (China)
  • Cengiz Kahraman (Turkey)

 

Award Chairs:

  • Etienne Kerre (Belgium)
  • Luis Martinez (Spain)

 

Publicity Chairs:

  • Tianrui Li (China)
  • Xianyi Zeng (France)
  • Jian-Bo Yang (UK)
  • Zhengming Song (China)
  • Rosa Rodriguez (Spain)
  • Peijun Guo (Japan)
  • Ronei Marcos de Moraes (Brazil)
  • Idri Ali (Morocco)
  • Xiaohong Liu (China)
  • Wen-June Wang (Taiwan)
  • Han-Xiong Li (Hong Kong)
  • Dong-ling Xu (UK)
  • Wenjiang Li (China)

 

Local Organizing Committee

  • Fiona Browne (UK)
  • Zhi Chen (UK)
  • Tomasz Demczuk (UK)
  • Terence Fusco (UK)
  • David Glass (UK)
  • Kai Guo (UK)
  • Nurşin Gunes (UK)
  • Glenn Hawe (UK)
  • Tazar Hussain (UK)
  • Zhiwei Lin (UK)
  • Orla McHugh (UK)
  • Xinran Ning (UK)
  • Claire Orr (UK)
  • Kashif Rabbani (UK)
  • Joseph Rafferty (UK)
  • Boomadevi Sekar (UK)
  • Niloofer Shanavas (UK)
  • Colin Shewell (UK)
  • Roy Sterritt (UK)
  • Huan Wan (UK)
  • Yifan Wang (UK)
  • Xin Wei (UK)

Demo Chairs

  • Jonathan Synnott (UK)

Web Chairs

  • Jesus Jaime Solano Noriega (Mexico)